Żołnierz niezawodowy pod szczególną ochroną w firmie
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jakie obowiązki ma pracodawca, gdy jego pracownik zostanie powołany do wojska. Każdorazowo będzie to zależało od tego, jaki rodzaj służby wojskowej pełni.
Już w kwietniu mają rozpocząć się szkolenia dla rezerwistów. Szacuje się, że armia może powołać nawet 200 tys. osób – w tym pracowników, którzy w czasie odbywania służby nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Ma to niebagatelny wpływ na sytuację pracodawców, którym z dnia na dzień może zabraknąć rąk do pracy.
Ustawa o obronie Ojczyzny
Agresja Rosji na Ukrainę stała się bodźcem do pochylenia się nad kwestiami związanymi z obronnością również naszego kraju. Na skutek nagłego, wymuszonego szczególnymi okolicznościami, wzrostu zainteresowania aspektami militarnymi ze strony polskiego ustawodawcy, w ekspresowym tempie uchwalona została ustawa z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (DzU poz. 655; dalej: ustawa) regulująca m.in. zasady odbywania służby wojskowej przez żołnierzy niezawodowych.
Zasady te nie pozostają przy tym obojętne wobec pracodawców, których pracownicy mogą lada dzień zostać powołani do służby wojskowej i na których przepisy ustawy nakładają dodatkowe obowiązki lub ograniczenia związane m.in. z objęciem szczególną ochroną pracowników-rezerwistów. Co zatem zrobić, gdy nasz pracownik zostanie powołany do wojska?
Kto może pójść w kamasze
Na podstawie ustawy obowiązkowi pełnienia służby wojskowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta